W dniach 8-12 maj 2019 odbywała się w SP 35 Gdańsk wymiana polsko – hiszpańska typu homestay (z noclegiem i wyżywieniem u rodzin uczniów i nauczycieli). Gościliśmy grupę 17 uczniów i 2 nauczycielek ze szkoły pod Barceolną – IES Pere Fontdevilla z miasta Gironella. Program był bardzo urozmaicony, intensywny, z mocą niezapominanych wrażeń. Przeszliśmy wspólnie setki kilometrów w Trójmieście i okolicach.

Wymiana rozpoczęła się przyjazdem gości w nocy, ale już w czwartek rano stawiliśmy się w szkole na wspólnych zadaniach integracyjnych. Goście hiszpańscy poznawali naszą szkołę dzięki przygotowanym wcześniej zagadkom w różnych częściach szkoły. Były wspólne poszukiwania, rozmowy, odkrywanie qr kodów i krzyżówek. Po ich rozwiązaniu, zajęliśmy się plakatami o wspólnych zainteresowaniach. Już po godzinie powstała kolorowa gazetka. Następnie, poszliśmy na wycieczkę do Sopotu – polskiego kurortu nadmorskiego. Hiszpanie polubili widok  wzburzonego i niespokojnego Bałtyku i przeszli się najdłuższym drewnianym molem w Europie.

Piątek przyniósł moc inspiracji edukacyjnych i potężną dawkę wiedzy z historycznego Gdańska. Zaczęliśmy od Muzeum Bursztynu, gdzie oglądaliśmy piękne wytwory tego lokalnego produktu nadbałtyckiego. Starówka Gdańska zrobiła na Hiszpanach imponujące wrażenie. Robiliśmy zdjęcia w kultowych miejscach: fontanna Neptuna, Ratusz, Dwór Artusa, Żuraw, Sołdek. Punktem kulminacyjnym był bogato zdobiony Kościół Mariacki i wejście na wieżę. Panorama miasta zapierała dech niejednemu uczestnikowi.

Sobota i niedziela należała do dyspozycji rodziców, uczniów oraz gości hiszpańskich, ale nigdzie nas nie zabrakło! Było:

• naukowo w Experymencie Gdynia, Hewelianum Gdansk
  • historycznie w Muzeum II Wojny, Centrum Solidarności, zamku w Malborku
  • sportowo: udział w biegach, wizyta na stadionie, spacery na Pachołek, w Parku Oliwskim
  • blisko natury w zoo, parku, nad jeziorami kaszubskimi, na kempingu
  • rekreacyjnie: rowery, gokarty, paintball, JumpCity, basen

Dziękujemy rodzicom i uczniom za zaangażowanie i pozytywne nastawienie. Opiekę nad wymianą sprawują M.Buszman i S. Tambelii. Rewizyta w Katalonii dla polskich uczniów jest zaplanowana na 12-16 czerwca 2019.