ERASMUS TO COŚ WIĘCEJ NIŻ TYLKO WYMIANA JĘZYKOWA!
To wymiana myśli, doświadczeń, współdziałanie, rozwój. Otwieramy się, zapraszamy specjalistów, współpracujemy i wymieniamy doświadczenia.

Razem z Portugalią, Hiszpanią, Włochami nasza szkoła od września 2019 do sierpnia 2021 realizuje projekt Erasmus+ pt. Do celu. Bez stresu. W dniach 9-13 grudnia odwiedzili nas uczniowie i nauczyciele z tych krajów i wspólnie uczestniczyliśmy w spotkaniach, warsztatach i zajęciach uczących nas, jak wykorzystać pozytywnie działanie stresu, a jak zmniejszyć jego negatywne skutki.

W poniedziałek na  otwarciu projektu gościliśmy Przewodniczącego Komisji Edukacji oraz Radnego Miasta Gdańska Pana Andrzeja Kowalczysa. Pan Przewodniczący wraz z Panią Dyrektor Małgorzatą Skwirą gorąco przywitali naszych gości, a Pan Przewodniczący wywołał uśmiech na  twarzach gości, odwołując się oczywiście do….. footballu.
A później już  energetyczne, integrujące zajęcia.

Rozpoczęliśmy od zajęć zapoznawczych, sprawdzających znajomość anatomii człowieka i kreatywność (spróbujcie zrobić ze swojego ciała literę S), następnie przećwiczyliśmy śpiewanie Silent Night w naszych językach oraz trochę bardziej energetyczne All I Want for Christmas.

Po śpiewaniu sprawdziliśmy za pomocą jak dobrze znamy historię, postać samego Erasmusa, który firmuje swoim nazwiskiem nasz projekt i geografię Europy.

Na końcu – odstresowujące czynności – dekoracje świąteczne, zumba z bratem Markiem oraz mecze unihokeja, koszykówki i siatkówki.

We wtorek na warsztatach, przeprowadzonych przez panią Vitię Bartosovą – Hoffman uczyliśmy  się myślenia wizualnego i sketchnotingu, który zdobywa ostatnio słuszną popularność jako metoda nauczania i uczenia się.

Na zajęciach z panią dyrektor IX LO, Małgorzatą Solowską usprawnialiśmy swoje niedoskonałe metody zarządzania czasem, a w burzy mózgów z panem dyrektorem Adamem Perzyńskim zastanawialiśmy się jak można spowodować, żeby szkoła jako miejsce była przyjemniejsza i stresowała nas wszystkich mniej. Nie ukrywamy, że SP 27, której jest dyrektorem, jest inspirująca. Dzień zakończyliśmy na przygotowaniach ulotek i plakatów związaną z tematyką warsztatów. Używaliśmy aplikacji Power Point, Canva a nawet Minecraft! Wieczór spędzony integracyjnie na lodowisku. Dla naszych uczniów to codzienność, dla niektórych to był pierwszy raz w życiu na łyżwach.

Środa upłynęła na zajęciach w Centrum Nauki Eksperyment, z naciskiem na anatomię i fizjologię człowieka, a potem zwiedzaniu Głównego Miasta w Gdańsku.

 

Czwartek znów pracowity i warsztatowy. Uczyliśmy się

-Czy stres jest jednoznacznie zły???

-Do czego może nam się przydać i jak sobie z nim radzić ?

-Czy boli nas głowa bo dźwigamy za duże ciężary na plecach?

-Ile maksymalnie powinny ważyć szkolne plecaki i jak je poprawnie nosić?

Na te i inne pytania odpowiedzi udzielali zaproszeni goście : psycholog oraz fizjoterapeuta.

W części warsztatowej uczniowie sprawdzali poprawność swojej postury tworząc plakaty w Canvie oraz wyszukiwali źródła stresu w ich życiu oraz sposoby na jego minimalizację.

A wieczorem party time, czyli wspólna dyskoteka z poczęstunkiem.

 

W piątek odbyło się ostatnie spotkanie z naszymi gośćmi z Włoch, Portugalii i Hiszpanii.

Podsumowaliśmy projekt nagrywając podcasty, które po odpowiedniej technicznej obróbce znajdą się na stronie szkoły i na blogu projektu ASAP. Ich tematyka dotyczyła zagadnień, którym poświęciliśmy zajęcia, tzn. przyczynom i negatywnym skutkom stresu, projektowaniu przestrzeni szkolnej i umiejętności uczenia się, gospodarowaniu czasem oraz czynnościom rozładowującym stres.

Po nagraniach rozdaliśmy certyfikaty oraz zaprojektowane przez nas w czasie zajęć plakaty i ulotki przypominające o prawidłowej postawie i właściwej organizacji czasu.

Z naszymi przyjaciółmi z Portugalii spotkamy się w maju przyszłego roku, a z pozostałymi uczestnikami wymiany po wakacjach.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym rodzicom, nauczycielom i uczniom.