Wraz z początkiem roku szkolnego odbyła się pierwsza lekcja Skype - wirtualna wycieczka nad malownicze, bajeczne, osobliwe Jezioro Tahoe i Góry Sierra Nevada w USA – miejsca fabuł filmowych hitów Bodyguard, Ojciec Chrzestny 2 i Miasto Aniołów. W ten piękny zakątek 2.09 wieczorem udała się klasa 6c z nauczycielkami angielskiego M.Buszman i S.Kunze.
Wyjątkowo przejrzysta woda o turkusowym odcieniu i jasne skały, które spoczywają zarówno na dnie, jak i wybrzeżu, kojarzą się z rajskimi wyspami, takimi jak Seszele czy wyjątkowo piękną linią brzegową Adriatyku. Ten tropikalny krajobraz nie znajduje się jednak nad morzem czy oceanem – niesamowite zatoki znajdziemy nad jednym z najpiękniejszych jezior świata –Tahoe . Znajduje się ono wysoko w górach – na wysokości 1899 m n.p.m. w paśmie Sierra Nevada, które wchodzi w skład Kordylierów. Poznajcie sekret niezwykłej przejrzystości tutejszej wody oraz tajemnice, które kryją się w głębiach unikatowego akwenu!
Leżące na granicy stanów Nevada i Kalifornia, jezioro Tahoe jest drugim pod względem głębokości w Stanach Zjednoczonych (po Jeziorze Kraterowym) – dochodzi ona do 501 m. Na liście największych jezior świata Tahoe zajmuje także dość wysoką 26. pozycję.
Tahoe powstało już 2 miliony lat temu, a jego obecny kształt uformowały cofające się lodowce. Należy do najczystszych jezior na świecie, a naukowcy już od wielu lat regularnie badają przejrzystość wody. Dzięki czemu jest ona tak przezroczysta? Po pierwsze wysokość i średnie temperatury hamują rozwój alg, które w innych zbiornikach odpowiadają za mętność i zielonkawe zabarwienie wody.
Ze względu na przejrzystość wody oraz przepiękny krajobraz z ośnieżonymi szczytami Sierra Nevada na horyzoncie, jezioro jest jedną z największych atrakcji zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Zimą przyjeżdżają tu zapaleni narciarze, na których czekają jedne z najlepszych ośrodków w USA, a latem zwolennicy pieszych wędrówek oraz wodnych atrakcji
Podsumowując,
Z lekcji Skype w języku angielskim, dowiedzieliśmy się, że:
– jezioro to piękny i malowniczy zakątek świata, narodowy skarb przyrody
– jezioro to naturalny zbiornik wody pitnej przeznaczonej do użycia w domach, farmach i przemyśle w okolicznych stanach
– jezioro leży na styku dwóch stanów: Kalifornii i Nevady
– jest to jedno z najgłębszych i najczystszych jezior świata
– nad jeziorem jest wiele parków, które są doskonałym miejscem rekreacji dla turystów lokalnych i światowej
– woda w zbiorniku jest zasilana przez deszcz i topniejący śnieg szczytów górskich