„Tylko ten zapala innych, kto sam płonie” – ta myśl przyświecała obchodom 75 – lecia Szkoły Podstawowej nr 35 z Oddziałami Sportowymi im Jana Parandowskiego w Gdańsku Oliwie.

Nasza Szkoła jest kuźnią talentów w sportach zimowych – hokeju na lodzie, łyżwiarstwie figurowym, short tracku – które jako jedyna trenuje w Polsce północnej oraz piłce ręcznej.

W uroczystościach – które odbywały się w dniach 3-4 czerwca 2022r. – uczestniczyło wiele znamienitych gości – Małgorzata Chmiel – posłanka na Sejm, Prezydent Monika Chabior, Pomorskiego Kuratora Oświaty – Panią Małgorzatę Bielang reprezentowała Pani Jolanta Jankowska - Żmich - Dyrektor Wydziału Organizacji i Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli, Adam Korol – olimpijczyk, Dyrektor ds. sportu w biurze Prezydent Miasta Gdańska, Radni Miasta Gdańska – Andrzej Stelmasiewicz , Andrzej Kowalczys, Jan Perucki, Prezes ZNP – Halina Mężyk, Przewodnicząca NSZZ Solidarność – Bożena Brauer. W związku z ideą współpracy z najbliższymi oliwskimi sąsiadami gościliśmy także Prezesa Olivia Business Centre – Pana Macieja Grabskiego, Prezesa GKS Stoczniowiec – Pana Marka Kosteckiego, Przewodniczącego Zarządu Rady Dzielnica Oliwa – Pana Tomasza Struga, którzy byli partnerami i fundatorami przedsięwzięcia. Byli z nami także byli dyrektorzy SP35, nauczyciele seniorzy, byli pracownicy, dyrektorzy z zaprzyjaźnionych placówek, przyjaciele z Biblioteki Oliwskiej, Oliwskiego Ratusza Kultury, przedstawiciele Grupy Energa SA, Prorektor AWFiS – Marcin Dornowski, przedstawiciele Straży Miejskiej i Policji. W uroczystości ucestniczyli także rodzice naszych uczniów oraz absolwenci szkoły.

Było wiele gratulacji i wspomnień. Historię szkoły dokumentował film, wskazujący na kamienie milowe w jej rozwoju – rok 1947 – powstanie szkoły, rok 1973 – uzyskanie tytułu najbardziej usportowionej szkoły podstawowej w Polsce w sportach zimowych, rok 1974 – uzyskanie statusu szkoły sportowej, rok 1983 – nadanie imienia Jana Parandowskiego.

Od tego czasu odbyło się tysiące przedsięwzięć, akcji charytatywnych, uroczystości.

Projekty Erasmus +, Pasje Dziecięce, Konkursy Wojewódzkie – Konkurs Fotograficzny „Oliwa”, Konkurs „Demokracja niejedno ma imię”, Certyfikaty – Szkoły Promującej Zdrowie, Szkoły Microsiftu, Szkoły Unicef, Akcje „Cała Polska czyta dzieciom”, Dni Języków Obcych, Festyn z Gwiazdą, Show na lodowisku– „Dzieci – Dzieciom”, Tytuły laureatów i finalistów konkursów, Tytuły Mistrzów Polski, dwa wygrane Budżety Obywatelskie i stworzenie Oliwskiej Stacji Rekreacji dla wszystkich mieszkańców, swój własny kanał na You Tube – SP35 Oliwa TV. Aby wspierać naszych uczniów i młodych sportowców, założyliśmy 10 lat temu Fundację Gdańska Parasolka, o w roku 2022 Gdańską Akademię Sportową GAS OLIVIA.

Niezwykle wzruszającym momentem podczas uroczystości było wręczenie MEDALU SZKOŁY DLA WYJĄTKOWEGO DYREKTORA – sprawującego tę funkcję w latach 1979-1999 – Lesława Księżopolskiego. Tradycyjnie nagrodziliśmy też Medalem Szkoły – tegoroczną absolwentkę – Milenę Wolf oraz statuetkami naszych mistrzów w hokeju na lodzie i łyżwiarstwie figurowym, a także laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych.

Historia naszej szkoły jest częścią historii Oliwy, śmiało możemy stwierdzić, że jesteśmy placówką pokoleniową, co uwidoczniło się podczas obchodów – gościliśmy najstarszych absolwentów, ich dzieci i wnuki, które są obecnie naszymi uczniami.

Aby upamiętnić Jubileusz, wraz z partnerami wydarzenia, włożyliśmy do specjalnie skonstruowanej - Kapsuły Czasu – przesłania dla potomnych. Kapsuła ma być otwarta równo za 25 lat – 3 czerwca 2047 r. Puentą naszych uroczystości stały się słowa Pieśni Szkoły – napisanej 1983 roku przez ówczesnych nauczycieli: Józefa Częścika i Leszka Wieruckiego

„Wiele jest szkół w Gdańsku, w Gdyni, wiele nowych rośnie wokoło, a tyś dla nas wciąż jedyna, oliwska, sportowa szkoło.”

4 czerwca odbył się na terenie szkoły Wielki Rodzinno – Środowiskowy Festyn, który był radosnym zwieńczeniem naszych obchodów.

Dziękujemy najważniejszemu partnerowi naszego przedsięwzięcia - Olivia Business Center, Radzie Dzielnicy Oliwa - za ufundowanie siłowni zewnętrznej, Gdanśkiemu Klubowi Sportowemu „Stoczniowiec" - za ufundowanie nagród dla uczniów, Radzie Rodziców - za aparat fotograficzny, zbiorniki na deszczówkę i nasiona do zasadzenia łąki kwietnej, Rodzinie Szamborskich - za ławeczkę relaksacyjną.