Jednym z celów tego dnia jest walka z piętnem, jakie wciąż towarzyszy korzystaniu z pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Pamiętajmy, że szukanie wsparcia nie jest oznaką słabości – to krok w stronę zdrowia i dobrego samopoczucia.

Warto szukać pomocy, gdy:
➡️ doświadczamy stresu, lęku lub złości, które nas przytłaczają,
➡️ mamy trudności w życiu osobistym lub zawodowym,
➡️ borykamy się z bezsennością, zaburzeniami odżywiania lub uzależnieniami,
➡️ martwimy się o zachowanie bliskich,
➡️ doświadczamy przemocy,
➡️ przeżywamy żałobę lub kryzys,
➡️ potrzebujemy porady psychologicznej.

Pamiętajmy, że każda sytuacja kryzysowa jest przejściowa i możemy pomóc zapobiec tragedii. Jeśli widzimy, że ktoś z naszego otoczenia jest przygnębiony, zareagujmy!

Zapytajmy, jak możemy pomóc, to pierwszy krok do wsparcia. Nie ignorujmy sygnałów ostrzegawczych i nie zostawiajmy nikogo samego w trudnych chwilach.

Telefony wsparcia:

Fachową, bezpłatną pomoc psychologiczną 7 dni w tygodniu i przez 24 godziny na dobę, uzyskacie Państwo dzwoniąc pod numer:

- 800 12 12 12 – dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Mogą dzwonić również osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci.

- 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

-116-123 – telefon wsparcia emocjonalnego dla Dorosłych.

- 800 12 00 02 – ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia".

- 800 800 605 – infolinia „Pomagamy” Ministerstwa Edukacji i Nauki.