Dnia 22.02.20 podczas dni otwartych Szkoły Podstawowej nr 35 z Oddziałami Sportowymi w Gdańsku Zygmunt Pilarek przeprowadził lekcję otwartą informatyki z elementami języka angielskiego metodą CLIL.

CLIL – Content and Language Integrated Learning dotyczy zintegrowanego kształcenia przedmiotowo – językowego opartego na jednoczesnym przekazywaniu treści z dziedziny nauczanych przedmiotów i elementów języka obcego. Metoda CLIL jest rekomendowana przez Komisję Europejską na rzecz promowania nauki języków obcych i różnorodności językowej. Istotne cechy tej metody to: systematyczna praca w grupie, dobór ćwiczeń uwzględniających różne typy inteligencji uczniów, nauka poprzez różne kanały sensoryczne, stosowanie źródeł i materiałów odpowiednich do prowadzenia nauczania zintegrowanego, słownictwo przydatne na lekcji CLIL, użycie języka obcego i rodzimego w nauczaniu zintegrowanym.

Głównym celem tej lekcji było oswojenie uczniów z komputerami. Poznając  najbardziej podstawowe funkcje komputera, takie jak klikanie, przeciąganie i upuszczanie myszą przez rozwiązywanie łamigłówek.

Drugim celem jest oswojenie z  takimi pojęciami w języku angielskim jak:

1. Drag and drop
  2. Target
  3. Continue
  4. Arrange the blocks to form the image
  5. Put these blocks in order by number

Sposób realizacji celu oswajania z językiem angielskim:

• Nauczyciel naprzemiennie używał zwrotów, raz w języku polskim, raz w języku angielskim, żeby w późniejszym etapie lekcji używać tylko tych w języku angielskim.
  • Menu aplikacji ustawione jest w języku angielskim.