Po prawie półtorarocznej przerwie wznowiliśmy mobilności organizowane w ramach programu Erasmus+ Morze na horyzoncie. Organizatorem wymiany była szkoła w Agrii, małym miasteczku położonym obok portowego miasta Volos, nad zatoką morza Egejskiego. Podczas zajęć zapoznawczych z uczniami ze szkół partnerskich, z Grecji, Rumunii, Francji i Chorwacji przedstawiliśmy siebie za pomocą ważnych dla nas fotografii, następnie poznaliśmy zagrożone gatunki żyjące w morzach, obok których położone są nasze miasta. Kolejny dzień rozpoczęliśmy od kąpieli w morzu, na co w naszym mieście, w tym miesiącu porywają się wyłącznie początkujący morsowicze.

Potem, w gimnazjum w Agrii, tworzyliśmy, w międzynarodowych grupach, artystyczne kolaże z przedmiotów pochodzenia morskiego i, przy dźwiękach relaksującej, wyciszającej muzyki typu makarena, kolorowaliśmy motywy morskie techniką mandali.

Następne dni poświęciliśmy na wycieczki po lokalnych wioskach rybackich, łowienie krabów, zwiedzanie ortodoksyjnego monastyru, położonego na szczycie góry, cerkwi i zabytkowej biblioteki w Millies, rozmowy po angielsku, ale na migi, próbowanie greckich gemista, czyli nadziewanych pomidorów i papryk, wędrówki po mieście, szukanie pamiątek, odszukiwanie podobieństw między chorwackim i polskim, granie w karty. A to wszystko w tak pięknych okolicznościach przyrody, wśród drzewek obwieszonych granatami, mandarynkami, cytrynami, pomarańczami i oliwkami.

Ostatniego dnia zaplanowano dla nas zajęcia w laboratorium w Volos, gdzie analizowaliśmy skład biologiczny wody morskiej i wysłuchaliśmy wykładu na temat zmieniających się w wyniku globalnego ocieplenia prądów morskich i ich wpływu na stan mórz. Wciąż jeszcze pewne zmiany możemy powstrzymać i takiemu nabyciu świadomości i kompetencji przyrodniczych przede wszystkim służy realizowany program