Jedna z tegorocznych krótkoterminowych mobilności uczniów realizowanych w ramach przyznanej akredytacji programu Erasmus+, finansowanego przez Unię Europejską, miała miejsce w Rumunii, w National Mlitary School w Campulung Moldovenesc. To szkoła, z którą współpracujemy z przerwami od wielu lat. Celem organizowanej przez nas mobilności, w której wzięło udział 8 uczniów naszej szkoły, pod opieką 2 nauczycieli, było:

- doskonalenie znajomości języka angielskiego, szczególnie w zakresie klimatu i przeciwdziałania jego zmianom

- poznanie i porównanie naszych systemów szkolnych, czyli zasad, zalet i wad obu naszych szkół,

- porównanie i docenienie bioróżnorodności ekosystemów charakterystycznych dla rumuńskiej szkoły, położonej w górach i naszej, zlokalizowanej na wybrzeżu

- działania ukierunkowane na zrównoważony rozwój, czyli: racjonalne gospodarowanie zasobami i ograniczenie presji na środowisko,

- zrozumienie działania efektu globalnego ocieplenia

- zrozumienie na czym polega ślad węglowy, w jaki sposób możemy go obliczać i redukować

- poznanie tradycyjnych potraw, strojów i obrzędów rumuńskich,

- zwiedzanie miejsc, którymi chlubi się ten rejon Karpat – klasztor Voronet i góra Raurau.

Szczytne cele celami, ale to co najważniejsze to: znajomości, przyjaźnie, wspólne wycieczki, wzajemna pomoc. Zajrzenie na chwilę do wnętrza innej szkoły, zaobserwowanie jak działa, co się w niej sprawdza, czego brakuje nam w ich szkole i czego nam w naszej. I oni już w czerwcu będą mogli poznać naszą. Wyjazd finansowany był ze środków Unii Europejskiej.