W ramach spotkania szkół partnerskich realizowanego dzięki projektowi Morze na horyzoncie Erasmus+, na początku marca mieliśmy przyjemność brać udział w wymianie organizowanej przez Gimnazjum w Metkovic, w Chorwacji. Oprócz nas ten piękny kraj wizytowały wszystkie szkoły partnerskie czyli: LPO la fontaine des eaux z Dinan, we Francji. Gymnasio Agrias Volou z Grecji. Scoala Viceamiral Ioan Murgescu z Rumunii.

Niestety zaplanowane wcześniej działania i oczekiwane z radością wycieczki wydawały się nam, w tamtym czasie, trywialne i nieznaczące. Trudno było cieszyć się ze spotkania, skoro za naszą granicą mały miejsce niepokojące wydarzenia. Z drugiej strony jednak czuliśmy, że właśnie w takich trudnych chwilach ważne jest bycie razem, budowanie wspólnoty i więzi ponad granicami.

Pierwszego dnia po przywitaniu się i wzajemnym poznaniu, wszystkie pięć szkół przedstawiło prezentacje na temat swoich miejscowości oraz swoich szkół a także legend charakterystycznych dla naszego regionu. Opracowana przez nas graficznie legenda o Juracie jest do zobaczenia na YouTube. Następnie udaliśmy się na górską wycieczkę po okolicy miejscowości, w której mieszkaliśmy.

Drugi dzień spędziliśmy w Muzeum Historii Naturalnej i w Dolinie Neretwy badając parametry wody, obserwując ptaki i obchodząc Dzień Przeciwstawiania się Dyskryminacji.

Dzień trzeci spędziliśmy na zwiedzaniu Dubrovnika, którego zespół miejski w całości został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wycieczkę rozpoczęliśmy od Arboretum Trsteno, zabytkowego ogrodu dendrologicznego, następnie zostaliśmy powitani przez przedstawicieli władz w siedzibie stolicy żupanii dubrownicko-neretwiańskiej. Uczniowie mieli do wykonania szereg zadań w ramach gry miejskiej, a czas wolny spędziliśmy klucząc unikatowymi średniowiecznymi uliczkami Dubrovnika, oraz wędrując po skałach i murach fortyfikacyjnych okalających miasteczko.

Czwartego dnia pływaliśmy łódeczkami po rzece Naretwa, największej i najdłuższej rzece znajdującej się po wschodniej stronie Adriatyku. Obserwując ją przez kilka dni, kiedy spacerowaliśmy nad jej brzegiem w miasteczku Metkowić oraz będąc w jej dolinie, tym razem mogliśmy podziwiać okoliczną przyrodę od strony wody.

Ostatniego dnia wymiany uczniowie podzieleni w międzynarodowe grupy przedstawili w sposób teatralny przygotowane wcześniej legendy wszystkich pięciu nadmorskich miejscowości z pięciu krajów. Następnie przyszedł czas na długie pożegnania.

Mobilność przebiegała zgodnie z harmonogramem, ale na nas wszystkich kładł się cień, tego co dzieje się obecnie na Ukrainie. Wszystkie działania związane z realizacją projektu umieszczane są na blogu: https://erasmus-seainsight.weebly.com/ .