Świetlica szkolna/przyprowadzanie/odbiór
- W jakich godzinach pracuje świetlica szkolna?
Świetlica jest czynna od godziny 6:30 do 17:30 we wszystkie dni zajęć szkolnych oraz funkcjonuje w niektóre dni wolne od zajęć dydaktycznych.
- Jak zorganizowane jest przekazywanie dzieci przez rodziców do wychowawców?
Rodzice przyprowadzają dzieci do szatni szkolnej, dzieci przebierają się samodzielnie. Pod opieką wychowawców udają się do sali lekcyjnej. Dzieci z oddziałów przedszkolnych przyprowadzane są przez Panie szatniarki.
Zazwyczaj uczniowie są odbierani przez wychowawcę z szatni szkolnej o określonej godzinie. Następnie nauczyciel odbiera dzieci, które przebywają przed lekcjami na świetlicy szkolnej. Po zakończeniu zajęć nauczyciel sprowadza dzieci do szatni, nieodebrane dzieci odprowadza do świetlicy szkolnej.
- Jak zorganizowane jest przyprowadzanie dzieci do szkoły na zajęcia sportowe
i przeprowadzanie ich do szkoły na zajęcia lekcyjne.
Dzieci bezpośrednio przyprowadzane są przez rodziców na halę lub do szkolnej świetlicy, skąd odbierane są przez trenerów i przeprowadzane na zajęcia sportowe, które odbywają się na hali Olivia. Po zakończonych zajęciach trenerzy odprowadzają uczniów do szkoły.
Zajęcia/funkcjonowanie/pobyt
- W jaki sposób szkoła zapewnia dzieciom bezpieczeństwo?
Szkoła jest monitorowana dzięki czemu zapewniamy uczniom bezpieczeństwo podczas przerw i pobytu dzieci w szkole.
Najmłodsze dzieci (0-3) są pod stałym nadzorem wychowawcy bądź nauczyciela prowadzącego. Nie poruszają się po szkole bez opieki.
- Czy szkoła zapewnia uczniom podręczniki?
Uczniowie otrzymują zakupione z dotacji celowej podręczniki i ćwiczenia do zajęć edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego. Podręczniki są własnością szkoły i zostaną wypożyczone na rok szkolny każdemu dziecku. Ćwiczenia będą przekazywane bez obowiązku zwrotu.
- Czy jest możliwość pozostawiania podręczników w szkole?
Tak, uczniowie klas młodszych mają możliwość pozostawiania podręczników w klasie, jeżeli akurat nie są one niezbędne do odrobienia pracy domowej, czy przygotowania się do zajęć.
- W jakich przedsięwzięciach szkoła bierze udział?
Szkoła jako placówka bierze udział w licznych przedsięwzięciach, do których zachęcamy wszystkich oczywiści uczniów, chcąc zmotywować ich do aktywności:
- Gazetka szkolna – Manufaktura,
- Prężnie działający SU,
- Liczne akcje wolontariatu
- Spektakularne akcje – udział w koncercie bożonarodzeniowym transmitowanym przez Miasto Gdańsk, , wizyta z okazji Dnia Dziadka i Babci w DPS Polanki, udział w konferencji „Ku Wartościom” z 6 innymi szkołami – debata oksfordzka
- Działalność w ramach Roku Relacji, Ambasady Wiosny Edukacji, Erasmusa, lekcji skype
Jako szkoła z oddziałami sportowymi dbamy o zdrowie fizyczne i psychiczne naszych uczniów i ich rodzin – zdobycie w tym roku Wojewódzkiego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie.
- Jak liczne są klasy?
Liczebność klasy zależna jest od liczebności dzieci zapisanych do szkoły w danym roku szkolnym. Niektóre klasy są mniej, inne bardziej liczne. Jednak ilość dzieci w klasach I-III nie przekracza 25 uczniów
- Jak długo trwają zajęcia w szkole?
Ilość godzin przebywania dzieci w szkole zależy od profilu klasy. Klasy ogólne przebywają w szkole średnio 4-5 godz. dziennie (22-23 godz. tygodniowo - 18 godz. z wychowawcą, 2 godz. religii, 2-3 godz. j. angielskiego), klasy sportowe 6-8 godz. dziennie (34- 38 godz. tygodniowo - 18 godz. z wychowawcą, 2 godz. religii, 2-3 godz. j. angielskiego i ok. 12-15 godz. zajęć sportowych).
- W jakich godzinach odbywają się zajęcia szkolne?
Zajęcia szkolne w klasach I - III odbywają się w godzinach 8.00 - 16.20. Klasy ogólne przeważnie rozpoczynają zajęcia od godz. 8.00 i kończą ok. godz. 12.25.
Klasy pierwsze i drugie o profilu łyżwiarstwa figurowego i hokeja na lodzie rozpoczynają zajęcia od zajęć sportowych na hali Olivia. Następnie trener przyprowadza dzieci do szkoły na zajęcia lekcyjne. Zajęcia kończą się w zależności od planu lekcji danej klasy.
- Jakiego wsparcia udziela szkoła uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych?
Wychowawcy klas młodszych ściśle współpracują ze specjalistami – pedagogiem szkolnym, psychologiem, logopedą oraz socjoterapeutami. Uczniowie klas młodszych w razie potrzeby objęci są terapią logopedyczną, socjoterapią odbywającą się w formie zajęć grupowych, metodą Weroniki Sherborne. Szkoła współpracuje z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną nr 1 w Gdańsku
- Czy w szkole odbywają się lekcje religii i etyki i jak są zorganizowane?
Tak. Uczniowie już od „zerówki” mogą uczęszczać na lekcje religii oraz etyki. Jedne i drugie zajęcia organizowane są na wniosek rodziców w godzinach dopasowanych do planu lekcji danej klasy i prowadzone przez specjalistów.
To rodzice decydują o udziale dziecka w tych zajęciach. Można wybrać jeden z tych przedmiotów, można zdecydować się na udział dziecka w obu albo zrezygnować zarówno z zajęć religii, jak i etyki.
Stołówka/obiady
- Czy obiady są gotowane w szkole, czy jest catering?
W naszej szkole obiady są przygotowywane na miejscu przez panie kucharki, pod okiem pani intendentki, która przygotowuje menu dostosowane do dzieci. Posiłki są urozmaicone, zdrowe, kolorowe a przede wszystkim smaczne i świeże.
- Czy w szkole są obiady, jak są zorganizowane i jaka jest ich cena?
W szkole funkcjonuje stołówka. Posiłki przygotowywane są w szkolnej kuchni (dla oddziałów przedszkolnych są to trzy posiłki – śniadanie, obiad i podwieczorek, dla uczniów od klasy pierwszej – obiady). Jadłospis opracowywany jest z uwzględnieniem zasad zdrowej i zbilansowanej diety ucznia, są to smaczne i urozmaicone posiłki. Uczniowie klas młodszych udają się do stołówki całą klasą pod opieką nauczyciela, wspólnie spożywają posiłek i wraz z nauczycielem wracają do klasy na dalsze zajęcia.
Informacja dotycząca kosztów znajduje się na stronie internetowej szkoły w zakładce szkoła-stołówka-koszty posiłków.
- Czy wychowawca schodzi z dziećmi na obiad?
Uczniowie klas młodszych udają się do stołówki całą klasą pod opieką nauczyciela, wspólnie spożywają posiłek i wraz z nauczycielem wracają do klasy na dalsze zajęcia.
Uczniowie klas I-III są sprowadzani przez opiekuna i przebywają na stołówce pod opieką nauczyciela. Również z nim wracają do klasy.
- Czy jest możliwość dofinansowania obiadów dla dziecka?
Tak. Rodzic może wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie do MOPR-u lub do odpowiedniego wydziału Urzędu Miasta Gdańska (Wydział Rozwoju Społecznego).
Sport/zajęcia sportowe/zajęcia dodatkowe
- Jakie dyscypliny sportowe uprawiane są w szkole?
W naszej szkole od klas 0 i 1 dzieci trenują hokej na lodzie oraz łyżwiarstwo figurowe. W ramach zajęć sportowych uczniowie uczęszczają na zajęcia specjalistyczne hokeja oraz łyżwiarstwa figurowego, zajęcia z baletu i akrobatyki dla łyżwiarzy. Realizowane są również zajęcia z Fitklasy.
Natomiast od klasy 4, dzieci mogą uprawiać short-track oraz piłkę ręczną.
- Czy można zapisać dziecko do klasy sportowej gdy jeszcze nigdy nie jeździło na łyżwach i nie ma sprzętu specjalistycznego do uprawiania sportu?
Jak najbardziej, jeżeli nie ma przeciwskazań zdrowotnych do uprawiania sportu i dziecko jest sprawne ruchowo. Dzieci w tym wieku z łatwością przyswajają nowe elementy aktywności sportowych. Systematyczny trening przyspiesza naukę nowych umiejętności.
W początkowych klasach dzieci w trakcie różnych zabaw uczą się podstaw łyżwiarskich, jazdy z kijem hokejowym oraz prowadzenia krążka. Podnoszą swoje umiejętności organizacyjne dnia codziennego, uczą się współpracy w grupie, zdrowej sportowej rywalizacji.
Na Hali Olivia istnieje możliwość odpłatnie wypożyczenia sprzętu specjalistycznego do uprawiania hokeja na lodzie i zapewniamy także fachowe doradztwo przy wyborze odpowiedniego sprzętu na późniejszym etapie szkolenia.
- Czy jest boisko w szkole oraz przestrzeń rekreacyjna, na którym dzieci mogą spędzać czas podczas przerw?
W szkole znajduję się: sala gimnastyczna, wielofunkcyjne boisko, na którym można grać w p. koszykową, p. siatkową, p. ręczną oraz w tenisa ziemnego. Dookoła naszego boiska wielofunkcyjnego jest tor dla rolkarzy. Obok znajduję się kryte boisko do gry w p. ręczną oraz p. nożną. Dostępne są również dwa place zabaw dla dzieci oraz przestrzeń rekreacyjna, gdzie uczniowie mogą spędzać czas wolny, lodowisko na hali Olivia, gdzie odbywają się treningi specjalistyczne z hokeja na lodzie oraz łyżwiarstwa figurowego.
- Czy w szkole organizowane są zajęcia pozalekcyjne?
W miarę możliwości organizowane są zajęcia plastyczne, muzyczne, informatyczne, szachowe oraz sportowe.
- Czy uczniowie biorą udział w zawodach sportowych?
Tak. Uczniowie od klasy „0” do ukończenia szkoły biorą udział w zawodach sportowych mini-hokeja na lodzie, łyżwiarstwa figurowego, tenisa ziemnego. Młodsi w zawodach szkolnych, starsi w klubowych dzięki współpracy szkoły z uczniowskimi klubami sportowymi oraz z GKS Stoczniowiec. Dzieci biorą również udział w zawodach międzyszkolnych w unihokeja, p. ręczną, p. nożną organizowanych przez GOKF.